Akce “DOMA JE DOMA: na vlastní kůži” otevřela dveře do světa technologií pro bezpečí, zdraví i volný čas nejen seniorů
Naše společnost stárne. Máme mezi námi stále vyšší počet osob, které potřebují zvýšenou péči a podporu, a s tím i stále vyšší počet lidí z řad příbuzných či přátel, kteří se ocitají v roli pečujících, mnohdy na úkor péče o své vlastní zdraví nebo možnosti zaměstnání a podpory dalším členům rodiny.
Naštěstí existují služby a nástroje, které mohou jak stárnoucím osobám, jejich blízkým i profesionálním pečovatelům a pečovatelkám pomoci. Jsou to jednak tradiční kompenzační pomůcky, jako jsou například berle, polohovací lůžka, chodítka nebo vozítka. Stále víc se začínají rozšiřovat i asistivní technologie, tedy zařízení spjatá s prací s daty a nejrůznějšími prostředky výpočetní techniky. Jedná se například o různá chytrá zařízení jako tlačítka, náramky a přívěsky pro rychlou nouzovou pomoc, různé detektory pádu, aplikace pro tísňové volání nebo přizpůsobení telefonu pro slabozraké a nevidomé. Mezi asistivní technologie patří i služby a zařízení zajišťující zdravotní péči na dálku bez fyzické přítomnosti zdravotnického personálu, bez dojíždění pacienta nebo dalších osob. Telemedicínu je možné využít nejen k diagnostice, ale dokonce i při léčbě i léčebné rehabilitaci. Pomocníkem pro rehabilitaci nebo v boji s osamělostí je i virtuální realita (většinou se jedná o sadu brýlí, ovladače a samotného programu).
Úkolem rozšířit tyto asistivní technologie do sociálních a zdravotních služeb Jihomoravského kraje, a usnadnit tak život seniorům a lidem se zdravotním postižením v jejich domácím prostředí, pověřil Jihomoravský kraj agenturu JINAG. Ta s dalšími odborníky a poskytovateli péče v regionu hledá řešení, jak mnohdy chaotické vody různých chytrých zařízení, náramků, mobilů, tlačítek, brýlí a senzorů zmapovat a usnadnit v nich orientaci každému, kdo hledá řešení své situace.
Jednou z příležitostí, kde bylo možné si tyto technologie vyzkoušet a posunout prostředí zase o kousek dál, byla zářijová akce DOMA JE DOMA: na vlastní kůži. Na akci se sešlo více než 150 profesionálních i rodinných pečujících, poskytovatelů sociálních a zdravotních služeb, zástupců jihomoravských obcí i akademiků. V rámci příspěvkové části v přednáškovém sále zazněly postřehy od poskytovatelů služeb, zástupců akademické sféry i vývojářů samotných asistivních technologií. Během doprovodného programu bylo díky partnerům akce možné vyzkoušet si různá zařízení přímo na vlastní kůži.
Nyní agentura JINAG pracuje na tvorbě srozumitelného přehledu, které zpřístupní téma a možnosti asistivních technologií. Lidé se sníženou soběstačností nebo jejich pečující zde najdou přehled služeb a nástrojů pro posílení bezpečí v domácím prostředí, vzdálenou komunikaci se zdravotníky a sledování zdravotního stavu nebo rozvoj a zábavu ve volném čase.
Tento projekt je ukázkou toho, jak moderní technologie mohou pozitivně ovlivnit životy nejen seniorů a zdravotně postižených, ale i jejich pečujících. Je důležité, aby se o těchto možnostech více mluvilo a aby byly snadno dostupné všem, kdo je potřebují.
Více informací najdete na www.domajedoma.eu