Zdravotnictví, sociální služby

Zdravotnictví a sociální služby
 
Oblast zdravotnictví pokrýváme nabídkou lékařů ve Velké Bíteši, příp. v Říčanech u Brna, spádově náležíme v rámci Jihomoravskéhop kraje zejména do FN Brno-Bohunice na ul. Jihlavská a pak i do dalších nemocnic v rámci nemocniční sítě zejména v Brně.
Ve Velké Bíteši na poliklinice pracuje jak řada praktických lékařů, tak i "dojíždějících" odborných lékařů. Podrobné informace o dostupnosti péče
v tomto zařízení včetně telefonních čísel získáte v tabulce níže a na stránkách města Velké Bíteše v sekci "Zdravotnictví".
Nedílnou součástí života nás všech je i poskytování sociální péče, kterou má obec pokrytu službami odboru sociální péče při MěÚ Rosice s pečovatelskými službami v Říčanech u Brna  v Rosicích. Je více možností, základní informace s kontaky uvádíme v druhé tabulce níže.
155 – Rychlá zdravotní pomoc 
112 – Národní tísňová linka 
150 – Hasiči  
158 – Policie ČR 
156 – Městská Policie
1.  ZDRAVOTNICTVÍ - kontakty - tabulka 1:
Zdravot. Obec1
2. SOCIÁLNÍ PÉČE - kontakty
Sociální péči řeší obec ve spolupráci se sociálním odborem při MěÚ Rosice, příp. přímo s pečovatelskou službou v Říčanech u Brna nebo v Rosicích. 
Dle informací sociálních odborů je v současné době zvýšená poptávka po sociálních službách v oblasti péče o osoby, které chtějí být léčeny nebo opečovávány doma, což je aktuálně i současný trend v této oblasti v naší republice, můžete jej slyšet opod názvem "Prostě doma". Z informací a zkušeností vyplývá, že rodina není vždy z řady důvodů schopná potřebnou pomoc zajistit či sama zvládat, přitom nehledá další možnosti, které by všem zúčastněným situaci pomohly řešit. Domníváme se mj., že řada lidí ani neví, že existuje velmi široká paleta služeb, které jim mohou pomoci v jakékoliv tíživé situaci s péčí o osamělého, nemocného, či jinak handicapovaného člověka, stejně tak může pomoci i přímo takovému osamělému člověku bez rodinného zázemí.
Kdo pečoval nebo se jinak staral o někoho blízkého, ten ví, že je taková záležitost velmi složitá a zejména náročná po všech stránkách.
Neděláme si iluze, že vše půjde jednoduše, že vše jednou informací hned vyřešíme. Naší snahou je podávat základní informace o možnostech, službách, kontaktech, které pak mohou pomoci v různých tíživých sociálních situacích.  A k tomu směřuje naše nabídka, ne sice vyčerpávající, ale alespoň navádějící na kontaktní místa, kde odborníci pomohou, poradí, nasměrují. Škála možné pomoci je poměrně velmi široká. 
V oblasti regionu Rosicko (ORP Rosice) se snažíme společně informace a služby občanům přiblížit. Postupně tak budeme přinášet nové informace, které by mohly zlepšít informovanost o různých možnostech sociální péče.
I když to víte, přesto připomínáme, že základním kontaktem pro všechny může být telefonní číslo na náš obecní úřad, kde získáte v případě potřeby alespoň základní informace. Pokud bude v našich silách, v naléhavých případech pomůžeme...např. s dovozem léků, zajištěním dovozu k lékaři (Senior taxi), zajištěním nákupu apod.
 
Pro přehled uvádíme základní kontakty, které pomohou - tabulka 2:
Na níže uvedených kontaktech obdržíte základní informace dle druhu Vašich potřeb, neváhejte tedy volat pro informace.
 
Sociálka kontakty

"Prostě doma" – sociální služby v terénu

Sociální služby
Díky sociálním službám poskytovaným přímo v terénu mohou vaši blízcí i nadále žít ve svém přirozeném sociálním prostředí a udržovat vztahy, které jsou pro ně důležité – tedy mohou získat veškerou potřebnou péči prostě doma.
Díky sociálním službám poskytovaným přímo v terénu mohou vaši blízcí i nadále žít ve svém přirozeném sociálním prostředí a udržovat vztahy, které jsou pro ně důležité – tedy mohou získat veškerou potřebnou péči prostě doma.
Podporu, kterou potřebujete možná právě vy, hledejte v Elektronickém katalogu sociálních služeb Jihomoravského kraje na prostedoma.jmk.cz
Terénní sociální služby pomáhají lidem, kteří z nějakého důvodu nezvládají péči o sebe či domácnost. Jedná se například o lidi, kteří se pohybují na vozíku, pacienty s dlouhodobým onemocněním, seniory, lidi se smyslovým či mentálním handicapem nebo rodiny s handicapovanými dětmi.
Terénní sociální služby poskytnou potřebným občanům a jejich rodinám podporu při naplnění potřeb, které už nezvládnou zastat svépomocí. Do těchto úkonů spadají například tyto činnosti:
- dopomoc s osobní hygienou
- přesun na lůžko nebo na vozík
- zajištění a podávání stravy
- pomoc s péčí o domácnost
- doprovod do institucí nebo k lékaři
- některé služby dokážou zajistit ošetřovatelskou a lékařskou péči (domácí hospice, domácí zdravotní péče)
Občané zůstávající prostě doma jsou ve známém a bezpečném prostředí, které přispívá k jejich psychické pohodě, jsou nadále v kontaktu s rodinou a příbuznými a zároveň se jim dostává kvalitní a profesionální péče.
 

Soc.sl